Огляд ситуації на будівельному ринку України

13
Лют

За останні роки Україна пережила кілька спадів економіки, які відчув на собі бізнес, включаючи весь ланцюжок наслідків: падіння ринку і продажів. Виробники металоконструкцій для будівництва не стали винятком.

Однак сьогодні ми спостерігаємо велику кількість сигналів про поліпшення економічного стану будівельного ринку та економіки країни в цілому. Зараз ми на низькому старті і нам дуже важливо зрозуміти, чи готовий ринок металоконструкцій до цього старту. Чи готовий він до підйому, до збільшення попиту на БМЗ з металоконструкцій і чи може він запропонувати нові продукти, бути ефективним в сучасних реаліях.

Показуючи загальну ситуацію на будівельному ринку України, варто почати з того, що світова фінансова криза вдарила по Україні значно сильніше, ніж по інших країнах. З 2011 року світові ціни на сировинних і продовольчих ринках катастрофічно падали, а українська економіка переживала етап стагнації. Відповідно, через низьку насиченість економіки грошима, інвестори не вкладали в нерухомість, а відповідно і попит на металоконструкції був невеликим. А високі ставки по кредитах, обмежували можливості підприємств акумулювати ресурси для забезпечення фінансування довгострокових інвестиційних проектів. В результаті, з 2008 до кінця 2013 року зниження обсягів будівництва склало близько 75%. При цьому, попит в промисловому секторі практично знизився до нуля.

Єдиним сектором, що демонстрував стабільний розвиток в умовах перманентних економічних криз, був агропромисловий комплекс, питома вага якого в структурі ВВП збільшився з 7,4% в 2010 році до 11,9% в 2015, тим самим витісняючи промисловість, торгівлю і будівництво. Наприклад, на частку будівельної галузі до кінця 2015 року припадало трохи більше 2% ВВП. Для порівняння, в країнах ЄС цей показник становив близько 7%. Такі дані Україна мала лише в 1990 році, і вони знаходилися на рівні 8%. Це говорить про те, що за роки нашої незалежності питома вага будівництва в структурі ВВП знизився в три рази.