Ринок металоконструкцій України

19
Лют

Всі пам’ятають, що 2010-2013 роки були досить складними, але терпимими. У 2014 році було значне падіння, яке продовжилося і в 2015.

Як результат – дворазове скорочення рівня виробництва металоконструкцій. За 2011-2016 роки у нас серйозно просіли як будівлі загального призначення, так і резервуари. Найгірша ситуація з мостами і секціями мостів.

До 2015 року їх виробництво впало майже в три рази. Зростання попиту на вироблені металоконструкції в Україні спостерігався тільки в 2012 році (на 1,6% за рік). На даний момент, за оцінками фахівців галузі, ми вже пройшли дно і почали рости. Результати перших трьох кварталів 2016 року у 80% відповідають річним рівнем 2015 і становлять 52 тис. тонн. А якщо екстраполювати ті показники, що ми маємо зараз і на 4 квартал, то 2016 рік покаже зростання ринку.

Скорочення обсягів виробництва викликало симетричне зменшення кількості гравців ринку. При цьому, вплив на ринок груп виробників за розміром річного обсягу випуску в різні періоди було різним. У 2010-2013 рр. спостерігалося посилення ролі великих виробників металоконструкцій з об’ємом випуску понад 5 тис. тонн на рік. Частка цих підприємств збільшилася з 37% в 2010 році до 43% в 2013, а їх кількість зросла з 7 до 10 відповідно.

Однак згортання великих будівельних проектів і загальне скорочення ринку будівництва стало причиною зниження обсягів виробництва великих гравців і посилення ролі дрібних виробників. Хоча тут варто зазначити, що в даний період кількість всіх трьох груп тільки зменшувалася, ніхто з них не показав зростання, але при цьому воно було несумірні. Великих компаній стало менше, хоча дрібні теж скорочувалися. Але якщо подивитися на процентне співвідношення присутності на ринку цих трьох груп, то дрібні компанії все ж зберегли свою частку ринку. Цьому сприяло і зменшення обсягів робіт на вітчизняному ринку, і ціновий тиск. Адже в момент зростання конкуренції замовник жорстко диктує вартість і починається видавлювання великих виробників. Відповідно це впливає на якість продукції.

На даний період в Україні діє тільки 60% заводів від числа тих, що виробляли металоконструкції в докризовому 2013 році.